Poszukiwacze Starych Skarbów

Forum wszystkich poszukiwaczy skarbów

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 02-03-2020 21:23:58

Diggerek
Administrator
Dołączył: 19-06-2017
Liczba postów: 237
WindowsFirefox 73.0

Skarb monet SAP

Kraków. Na placu budowy na Stradomiu odkryto skarb! Wart jest miliony

Podczas budowy hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej w piwnicach pod podłogą w obrębie tzw. "Domu Opata" natknięto się na niezwykłe znalezisko. Skarb był ukryty w worku, pochodzi sprzed niemal 250 lat!

5df3759db2f63_p.jpg?1576410018

W sumie odnaleziono około 10 000 zabytkowych miedzianych monet. Pochodzą one z końca XVIII wieku z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zdeponowane były najprawdopodobniej w lnianym worku, który przez wieki uległ rozłożeniu.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji na Stradomiu ma powstać hotel i apartamentowiec. Prace są prowadzone na terenie, na którym przed wiekami znajdował się zespół budynków zakonu bożogrobców - wzniesiony w średniowieczu. Wśród nich był kościół św. Jadwigi, który później został przebudowany na obiekt mieszkalny, a obecnie zmieni się w hotelową restaurację. Obok kościoła był klasztor, który pod koniec XVIII wieku został przebudowany na budynek mieszkalny, a teraz ta kamienica jest adaptowana na hotel. Podczas prac budowlanych, w miejscu gdzie ma powstać apartamentowiec, w zeszłym roku odkryto średniowieczny cmentarz. Teraz okazało się, że pod ziemią były także pozostałości tzw. Domu Opata. Teraz w jego fundamentach znaleziono cenne monety.

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, monety zostaną poddane starannej konserwacji, a następnie oddane do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. - Z pewnością, gdyby nie ta inwestycja, znalezisko przez kolejne lata leżałoby - nadal niszczejąc - w ziemi. Dzięki pracom odzyskano je i będą mogły zasilić zbiory muzeum - zaznacza Dominik Szobak, reprezentujący inwestora - firmę Angel Poland. - Ze względu na historyczny charakter krakowskiego Stradomia, mamy świadomość możliwości nowych odkryć archeologicznych, których nie spodziewają się nawet historycy i jesteśmy na nie gotowi - dodaje.

- W przypadku napotkania na nowe znalezisko, wykonujemy na nasz koszt kompleksowe badania przy użyciu najnowszych dostępnych technologii. Następnie drobiazgowo zabezpieczamy artefakty i sporządzamy szczegółową dokumentację, co przyczynia się do wzbogacania zasobów muzealnych i jest przedmiotem badań oraz publikacji naukowych. Współpracujemy w tej materii blisko z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz pozostałymi instytucjami i urzędami, które są kompetentne w tej materii - zaznacza Dominik Szobak.

Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dowiedział się o znalezisku, który może wkrótce trafić do jego placówki, od nas. Wyjaśnia, że Muzeum udziela co roku kierownikom prac archeologicznych na terenie Krakowa (i nie tylko) od 60 do 80 umów promes (obietnic) przyjęcia ewentualnych znalezisk. Prace takie prowadzone są przy różnych okazjach – budowy dróg, domów mieszkalnych czy właśnie renowacji i rekonstrukcji zabytkowych obiektów, jak ten na Stradomiu.

Dyrektor przyznaje, że cenne znaleziska zdarzają się dość rzadko: jest ich przeważnie kilka rocznie. I niekoniecznie muszą trafić do Muzeum Archeologicznego. Wszystkie odkrycia pozostają bowiem w gestii konserwatora zabytków i to on ostatecznie decyduje, komu je przekazać.

- Tak duża liczba monet z XVIII wieku to na pewno skarb. Rodzą się przy tym od razu fascynujące pytania: kto go krył i dlaczego? Czy ukrył tylko na chwilę czy na dłużej? A jeśli na chwilę, to dlaczego znajdujemy ten jego skarb dopiero teraz? Może ukrył i zmarł? – docieka Jacek Górski. Dodaje, że moment odkrycia skarbu to dla archeologa dopiero początek frapującej przygody.

- Staramy się precyzyjnie ustalić czas pochodzenia znaleziska, dokładny moment i okoliczności jego ukrycia oraz przyczyny tego, że w tym ukryciu pozostał. Mógł to być pożar, mogła być nagła śmierć, mógł być konflikt, niekoniecznie polityczny, ale np. sąsiedzki. Wszystko to wymaga zbadania, co jest z jednej strony żmudne, ale jeszcze bardziej piękne i fascynujące – podkreśla dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Dodaje, że wydobyte spod ziemi i wystawione na działanie warunków atmosferycznych skarby wymagają szybkiej konserwacji, bo mogą ulec zniszczeniu. Jest jednak pewien, że wszystko zostanie odpowiednio zabezpieczone i rychło trafi do jego placówki, dysponujące największymi i najcenniejszymi zbiorami archeologicznymi w Polsce.

Ile wart jest stradomski skarb. Polskie monety miedziane z tego samego czasu, co odkryte w Krakowie, wyceniane są przez numizmatyków na ok. 200 zł za sztukę, niektóre jednak są znacznie cenniejsze i droższe. Przyjmując jednak nawet tę najniższa wycenę szacunkowa wartość skarbu wynosiłaby około 2 milionów złotych.

https://gazetakrakowska.pl/krakow-na-pl … 1-14653249


Jestem mocno zapracowany [dblpt]piwo[dblpt] w razie jakiejś sprawy wyślij PW

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
avantskill - rawa - hekatomba - kalardur - sunmc